12164AD2G12X408
Manufacturer Part Number:
12164AD2G12X408
Manufacturer/Brand:
APEM Inc.
Part of Description:
SWITCH TOGGLE DP3T 4A 125V
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
11.80mm
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Thread :
15/32-32
Circuit :
DP3T
Current Rating (Amps) :
4A (AC/DC)
Features :
Jumper needed to achieve triple throw
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On-On
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V