TGHRV36R0JE
Manufacturer Part Number:
TGHRV36R0JE
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
SOT-227 900W 36 OHM
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Epoxy Coated
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Non-Inductive, Pulse Withstanding, RF, High Frequency
Height - Seated (Max) :
0.480" (12.20mm)
Lead Style :
M4 Threaded
Mounting Feature :
Screw Holes
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
SOT-227-2
Power (Watts) :
120W
Product Status :
Active
Resistance :
36 Ohms
Size / Dimension :
1.496" L x 0.980" W (38.00mm x 24.90mm)
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Tolerance :
±5%