RWST25138A7502JB00
Manufacturer Part Number:
RWST25138A7502JB00
Manufacturer/Brand:
Vishay / Sfernice
Part of Description:
SFERNICE FIXED RESISTORS
Manufacturer :
Vishay / Sfernice
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets (not included)
Operating Temperature :
-55°C ~ 450°C
Package / Case :
Radial, Tubular
Power (Watts) :
95W
Product Status :
Active
Resistance :
75 kOhms
Size / Dimension :
1.102" Dia x 5.433" L (28.00mm x 138.00mm)
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tolerance :
±5%