2TL11-205
Manufacturer Part Number:
2TL11-205
Manufacturer/Brand:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part of Description:
SWITCH TOGGLE DPDT 11A 125V
Manufacturer :
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
17.27mm
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Thread :
15/32-32
Circuit :
DPDT
Current Rating (Amps) :
11A (AC), 18A (DC)
Features :
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 71°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.40mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off-Mom
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
28 V