Y011820K0000T9L
Manufacturer Part Number:
Y011820K0000T9L
Manufacturer/Brand:
VPG Foil
Part of Description:
RES CHAS MNT 20K OHM 0.01% 5W
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.450" (11.43mm)
Lead Style :
Wire Leads
Mounting Feature :
Screw Holes
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Axial, Box
Power (Watts) :
5W
Product Status :
Active
Resistance :
20 kOhms
Size / Dimension :
1.030" L x 0.312" W (26.16mm x 7.93mm)
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Tolerance :
±0.01%