LT-2581-744-012
Manufacturer Part Number:
LT-2581-744-012
Manufacturer/Brand:
Carling Technologies
Part of Description:
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
18.16mm
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Thread :
15/32-32
Circuit :
DPDT
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Features :
Illumination :
Illuminated
Illumination Type, Color :
Incandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
28 V