LT-2584-122-024
Manufacturer Part Number:
LT-2584-122-024
Actuator Length :
15.87mm
Actuator Type :
Paddle
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Illumination Type, Color :
Incandescent, Amber
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
28 V