RW16X94A102JB00
Manufacturer Part Number:
RW16X94A102JB00
Manufacturer/Brand:
Vishay / Sfernice
Part of Description:
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 44W
Manufacturer :
Vishay / Sfernice
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Vitreous Enamel Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Safety
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets (not included)
Operating Temperature :
-55°C ~ 450°C
Package / Case :
Radial, Tubular
Power (Watts) :
44W
Product Status :
Active
Resistance :
1 kOhms
Size / Dimension :
0.768" Dia x 3.701" L (19.50mm x 94.00mm)
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tolerance :
±5%