2GE51-63/HDW-ASSM
Manufacturer Part Number:
2GE51-63/HDW-ASSM
Manufacturer/Brand:
Carling Technologies
Part of Description:
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
14.28mm
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Thread :
15/32-32
Circuit :
SP3T
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Features :
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On-On
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V