FSOT5509E250R0KE
Manufacturer Part Number:
FSOT5509E250R0KE
Manufacturer/Brand:
Vishay / Huntington Electric, Inc.
Part of Description:
RES CHAS MNT 250 OHM 10% 55W
Manufacturer :
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Silicone Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.594" (15.08mm)
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Flange Braces, Right Angle
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Package / Case :
Radial, Flat Oval
Power (Watts) :
55W
Product Status :
Active
Resistance :
250 Ohms
Size / Dimension :
3.500" L x 1.187" W (88.90mm x 30.16mm)
Temperature Coefficient :
±260ppm/°C
Tolerance :
±10%