TJT150100RJ
Manufacturer Part Number:
TJT150100RJ
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity AMP Connectors
Part of Description:
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 150W
Stock Condition:
21
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.394" (10.00mm)
Lead Style :
Wire Leads
Mounting Feature :
Screw Holes
Operating Temperature :
-25°C ~ 250°C
Package / Case :
Rectangular Case
Power (Watts) :
150W
Product Status :
Active
Resistance :
100 Ohms
Size / Dimension :
4.724" L x 3.150" W (120.00mm x 80.00mm)
Temperature Coefficient :
±260ppm/°C
Tolerance :
±5%