TGHMV50R0JE
Manufacturer Part Number:
TGHMV50R0JE
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
50 OHM 300 WATT SOT227 5% TF
Stock Condition:
495
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Epoxy Coated
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.335" (8.50mm)
Lead Style :
Quick Connects, 0.228" (5.80mm)
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
SOT-227-2
Power (Watts) :
300W
Product Status :
Active
Resistance :
50 Ohms
Size / Dimension :
1.496" L x 0.984" W (38.00mm x 25.00mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%