OVSF003030R00JAB00
Manufacturer Part Number:
OVSF003030R00JAB00
Manufacturer/Brand:
Vishay / Dale
Part of Description:
OVAL 30W 30 OHMS
Stock Condition:
31
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Silicone Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.625" (15.88mm)
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Flange Braces, Right Angle
Operating Temperature :
Package / Case :
Radial, Flat Oval
Power (Watts) :
30W
Product Status :
Active
Resistance :
30 Ohms
Size / Dimension :
1.250" L x 1.000" W (31.75mm x 25.40mm)
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±5%