U15SCWZ3QE
Manufacturer Part Number:
U15SCWZ3QE
Manufacturer/Brand:
C&K, now part of Littelfuse
Part of Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Manufacturer :
C&K, now part of Littelfuse
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
10.67mm
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Thread :
1/4-40
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
5A (AC/DC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.062" (1.5mm)
Voltage Rating - AC :
120 V
Voltage Rating - DC :
28 V