NH250500R0FJ01
Manufacturer Part Number:
NH250500R0FJ01
Manufacturer/Brand:
Vishay / Dale
Part of Description:
RES CHAS MNT 500 OHM 1% 250W
Stock Condition:
83
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
2.219" (56.37mm)
Lead Style :
Terminal Screw Type
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Package / Case :
Axial, Box
Power (Watts) :
250W
Product Status :
Active
Resistance :
500 Ohms
Size / Dimension :
4.500" L x 3.000" W (114.30mm x 76.20mm)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±1%