ZL31P000200
Manufacturer Part Number:
ZL31P000200
Manufacturer/Brand:
APEM Inc.
Part of Description:
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 20V
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
5.50mm
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Thread :
10-48
Circuit :
SPST
Current Rating (Amps) :
0.4VA (AC/DC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 4.90mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
20 V
Voltage Rating - DC :
20 V