M2013SS1W30-BA
Manufacturer Part Number:
M2013SS1W30-BA
Part of Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Actuator Length :
13.50mm
Actuator Type :
Standard Round with Cap
Bushing Thread :
1/4-40
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
6A (AC), 3A (DC)
Features :
Black Cap
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.50mm Dia
Switch Function :
On-Off-On
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V