100DP8T7B13M1QE
Manufacturer Part Number:
100DP8T7B13M1QE
Part of Description:
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V
Actuator Length :
13.00mm
Circuit :
DP3T
Current Rating (Amps) :
5A (AC/DC)
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Switch Function :
Mom-On-Mom
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
120 V
Voltage Rating - DC :
28 V