100DP4T7B13M1QEH
Manufacturer Part Number:
100DP4T7B13M1QEH
Part of Description:
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Actuator Length :
13.00mm
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Thread :
15/32-32
Circuit :
DPDT
Current Rating (Amps) :
5A (AC/DC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
120 V
Voltage Rating - DC :
28 V