1004P6T6B15M3REH
Manufacturer Part Number:
1004P6T6B15M3REH
Manufacturer/Brand:
E-Switch
Part of Description:
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
12.30mm
Actuator Type :
Flat Anti-Rotation
Bushing Thread :
1/4-40
Circuit :
DP3T
Current Rating (Amps) :
0.4VA (AC/DC)
Features :
Jumper needed to achieve triple throw
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On-On
Termination Style :
Quick Connect - 0.062" (1.5mm)
Voltage Rating - AC :
20 V
Voltage Rating - DC :
20 V