M2013ES1W30
Manufacturer Part Number:
M2013ES1W30
Manufacturer/Brand:
NKK Switches
Part of Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Manufacturer :
NKK Switches
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
11.40mm
Actuator Type :
Flatted
Bushing Thread :
1/4-40
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
6A (AC), 3A (DC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.50mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off-On
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V