M2022ES1W30
Manufacturer Part Number:
M2022ES1W30
Part of Description:
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V
Actuator Length :
11.40mm
Actuator Type :
Flatted
Bushing Thread :
1/4-40
Circuit :
DPDT
Current Rating (Amps) :
6A (AC), 4A (DC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.50mm Dia
Switch Function :
On-On
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V