ST125D00
Manufacturer Part Number:
ST125D00
Manufacturer/Brand:
E-Switch
Part of Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 20A 125V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
19.50mm
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Thread :
M12 x 1
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
20A (AC)
Features :
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off-On
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
125 V