ST12DD00
Manufacturer Part Number:
ST12DD00
Part of Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 20A 125V
Actuator Length :
19.50mm
Bushing Thread :
M12 x 1
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
20A (AC)
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.00mm Dia
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
125 V