200MSP1T1B1M2REH
Manufacturer Part Number:
200MSP1T1B1M2REH
Manufacturer/Brand:
E-Switch
Part of Description:
Switches
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
9.40mm
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Thread :
10-48
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
0.4VA (AC/DC)
Features :
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 4.95mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
20 V
Voltage Rating - DC :
20 V