ST141D12
Manufacturer Part Number:
ST141D12
Part of Description:
Switches
Actuator Length :
13.46mm
Bushing Thread :
15/32-32
Circuit :
SPST
Current Rating (Amps) :
20A (AC)
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.00mm Dia
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V