BTS200-MDTD
Manufacturer Part Number:
BTS200-MDTD
Manufacturer/Brand:
Autonics USA
Part of Description:
SENSOR, PHOTO, RETROREFLECTIVE T
Stock Condition:
1
Manufacturer :
Autonics USA
Product Category :
Photoelectric, Industrial
Adjustment Type :
Adjustable
Cable Length :
78.7" (2000.00mm)
Connection Method :
Cable
Ingress Protection :
IP67
Light Source :
Red (650nm)
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C (TA)
Output Configuration :
NPN - Open Collector/Dark-ON
Product Status :
Active
Response Time :
1ms
Sensing Distance :
0.394" ~ 7.874" (10mm ~ 200mm)
Sensing Method :
Retroreflective
Voltage - Supply :
12V ~ 24V