M2T12S4A5A30
Manufacturer Part Number:
M2T12S4A5A30
Manufacturer/Brand:
NKK Switches
Part of Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Stock Condition:
1,614
Manufacturer :
NKK Switches
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
7.62mm
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Thread :
Unthreaded
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
6A (AC), 4A (DC)
Features :
Process Sealed
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-On
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V