M2012S2S1W30
Manufacturer Part Number:
M2012S2S1W30
Part of Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Actuator Length :
5.08mm
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Thread :
1/4-40
Current Rating (Amps) :
6A (AC), 4A (DC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.50mm Dia
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V