M2012S2S2W30
Manufacturer Part Number:
M2012S2S2W30
Part of Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Actuator Length :
5.08mm
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Thread :
Unthreaded
Current Rating (Amps) :
6A (AC), 4A (DC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V