BUM4-40D-W-3M/A
Manufacturer Part Number:
BUM4-40D-W-3M/A
Manufacturer/Brand:
Autonics USA
Part of Description:
SENSOR, PHOTO, 4-CH U-SHAPED TYP
Manufacturer :
Autonics USA
Product Category :
Photoelectric, Industrial
Adjustment Type :
Cable Length :
118.10" (3m)
Connection Method :
Cable
Ingress Protection :
IP65
Light Source :
Infrared (940nm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 65°C (TA)
Output Configuration :
NPN - Open Collector/Dark-ON
Product Status :
Active
Response Time :
1ms
Sensing Distance :
1.575" (40mm)
Sensing Method :
Through-Beam
Voltage - Supply :
18V ~ 35V