M2022LL2W30
Manufacturer Part Number:
M2022LL2W30
Part of Description:
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V
Stock Condition:
100
Actuator Length :
16.50mm
Actuator Type :
Locking Lever
Bushing Thread :
Unthreaded
Circuit :
DPDT
Current Rating (Amps) :
6A (AC), 4A (DC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Switch Function :
On-On
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V