7S.12.8.230.5110
Manufacturer Part Number:
7S.12.8.230.5110
Manufacturer/Brand:
Finder Relays, Inc.
Part of Description:
SFTY RLY GUIDE 1NO+1NC 6A 230VAC
Manufacturer :
Finder Relays, Inc.
Product Category :
Safety Relays
Coil Voltage :
230VAC
Contact Form :
DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
6 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
DIN Rail
Must Operate Voltage :
195 VAC
Must Release Voltage :
23 VAC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Release Time :
11 ms
Switching Voltage :
250VAC - Nom