S1-2404DM
Manufacturer Part Number:
S1-2404DM
Manufacturer/Brand:
Sensata Technologies – Cynergy3
Part of Description:
RELAY REED 4KV SPST 24V SIP W/DI
Stock Condition:
2
Manufacturer :
Product Category :
Reed Relays
Coil Current :
24 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Rhodium (Rh)
Contact Rating (Current) :
1 A
Features :
Diode, EMI Shielded
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
16 VDC
Must Release Voltage :
1.25 VDC
Operate Time :
1 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Release Time :
0.5 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
300VAC, 350VDC - Max