CT1102V15.85F100
Manufacturer Part Number:
CT1102V15.85F100
Manufacturer/Brand:
CIT Relay and Switch
Part of Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 50MA 50V
Stock Condition:
1,000
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Tactile Switches
Actuator Height off PCB, Vertical :
Actuator Length, Right Angle :
15.85mm
Actuator Orientation :
Side Actuated
Actuator Type :
Plunger for Cap
Circuit :
SPST-NO
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 50VDC
Features :
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Force :
100gf
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Outline :
7.50mm x 6.30mm