TS02-66-43-BK-100-SCR-D
Manufacturer Part Number:
TS02-66-43-BK-100-SCR-D
Manufacturer/Brand:
CUI Devices
Part of Description:
6 X 6 MM, 4.3 MM ACTUATOR HEIGHT
Stock Condition:
5,647
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
Tactile Switches
Actuator Height off PCB, Vertical :
4.30mm
Actuator Length, Right Angle :
Actuator Orientation :
Top Actuated
Actuator Type :
Standard
Circuit :
SPST-NO
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Features :
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Force :
100gf
Operating Temperature :
-30°C ~ 80°C
Outline :
6.00mm x 6.00mm