PTS530GG065SMTRLFS
Manufacturer Part Number:
PTS530GG065SMTRLFS
Manufacturer/Brand:
C&K, now part of Littelfuse
Part of Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer :
C&K, now part of Littelfuse
Product Category :
Tactile Switches
Actuator Height off PCB, Vertical :
0.65mm
Actuator Length, Right Angle :
Actuator Orientation :
Top Actuated
Actuator Type :
Flush
Circuit :
SPST-NO
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Features :
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Force :
400gf
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Outline :
4.50mm x 4.50mm