SZR-LY4-1P-DC24V
Manufacturer Part Number:
SZR-LY4-1P-DC24V
Manufacturer/Brand:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
69 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max