PTS645SM43SMTR92 LFS
Manufacturer Part Number:
PTS645SM43SMTR92 LFS
Manufacturer/Brand:
C&K, now part of Littelfuse
Part of Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer :
C&K, now part of Littelfuse
Product Category :
Tactile Switches
Actuator Height off PCB, Vertical :
4.30mm
Actuator Length, Right Angle :
Actuator Orientation :
Top Actuated
Actuator Type :
Standard
Circuit :
SPST-NO
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Features :
Blue Actuator
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Force :
160gf
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Outline :
6.00mm x 6.00mm