SZRMY21AC110120V
Manufacturer Part Number:
SZRMY21AC110120V
Manufacturer/Brand:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
27 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
90 VAC
Must Release Voltage :
36 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max