BR246-320C1-28V-019L
Manufacturer Part Number:
BR246-320C1-28V-019L
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 28V
Coil Current :
87.5 mA
Coil Voltage :
28VDC
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
5.1 VDC
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C
Switching Voltage :
208VAC, 28VDC - Max