BR246-1000B1-48V-031L
Manufacturer Part Number:
BR246-1000B1-48V-031L
Manufacturer/Brand:
Microsemi
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
48 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
36 VDC
Must Release Voltage :
11 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
15 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
208VAC, 28VDC - Max