1203A3CQEA
Manufacturer Part Number:
1203A3CQEA
Manufacturer/Brand:
CIT Relay and Switch
Part of Description:
SWITCH SLIDE DPDT 5A 120V
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Slide Switches
Actuator Length :
9.40mm
Actuator Type :
Standard
Circuit :
DPDT
Contact Finish :
Silver
Contact Material :
Copper Alloy
Contact Timing :
Not Specified
Current Rating (Amps) :
5A (AC/DC)
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off-On
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
120 V
Voltage Rating - DC :
28 V