BR246D-320A1-28V-021L
Manufacturer Part Number:
BR246D-320A1-28V-021L
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
2PDT 10 AMP SUPRESSED RELAY QPL,
Manufacturer :
Microchip Technology
Coil Current :
87.5 mA
Coil Voltage :
28VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
5.1 VDC
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C
Switching Voltage :
208VAC, 28VDC - Max