MJN1C-AC12
Manufacturer Part Number:
MJN1C-AC12
Manufacturer/Brand:
Omron Automation
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
142 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
10.2 VAC
Must Release Voltage :
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-45°C ~ 60°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
600VAC, 28VDC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)