MSS-102568-14A-90-D
Manufacturer Part Number:
MSS-102568-14A-90-D
Manufacturer/Brand:
CUI Devices
Part of Description:
10 X 2.5 X 6.8 MM, 1.4 MM RAISED
Stock Condition:
238
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
Slide Switches
Actuator Length :
Actuator Type :
Standard
Circuit :
SPDT
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Nickel
Contact Timing :
Not Specified
Current Rating (Amps) :
300mA (DC)
Features :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
24 V