V23008A1005A100
Manufacturer Part Number:
V23008A1005A100
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 8A 24V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
142 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VAC
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
8 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
Must Release Voltage :
Operate Time :
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 300VDC - Max