S87R5D2B1D1-24
Manufacturer Part Number:
S87R5D2B1D1-24
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
120 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
Operating Temperature :
-10°C ~ 65°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
Seal Rating :
Switching Voltage :
277VAC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)