V23061B1010A401
Manufacturer Part Number:
V23061B1010A401
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 60V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
4 mA
Coil Insulation :
Class A
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
60VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
8 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
40.8 VDC
Must Release Voltage :
6 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
400VAC - Max