A3240ELHLT-T
Manufacturer Part Number:
A3240ELHLT-T
Manufacturer/Brand:
Allegro MicroSystems
Part of Description:
MAGNETIC SWITCH UNIPOLAR SOT23W
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Product Category :
Switches (Solid State)
Current - Output (Max) :
25mA
Current - Supply (Max) :
6mA
Features :
Function :
Unipolar Switch
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type :
Open Collector
Package / Case :
SOT-23W
Polarization :
South Pole
Product Status :
Obsolete
Sensing Range :
5mT Trip, 5mT Release
Supplier Device Package :
SOT-23W
Technology :
Hall Effect
Test Condition :
-40°C ~ 85°C
Voltage - Supply :
4.2V ~ 24V